[Rozmiar: 12634 bajtów]
Strona główna|Aktualności | Archiwum | Kadra | Dla Rodziców | Dokumenty Szkoły | 1% | Kontakt | SPSK
SZKOŁA PODSTAWOWA | PUNKT PRZEDSZKOLNY | GIMNAZJUM
 
***EDUKACJA W NASZYCH SZKOŁACH JEST BEZPŁATNA***

ARCHIWUM 2012/2013

 
  Zakończenie roku szkolnego

W dniu 28 czerwca 2013 roku odbyło się w Punkcie Przedszkolnym SPSK, Szkole Podstawowej SPSK im. bł. Jana Pawła II oraz Gimnazjum SPSK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Modzerowie uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013. Ten szczególny dzień rozpoczął się o godzinie 9.00 Mszą św. odprawioną przez proboszcza parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej - ojca Kamila Kraciuka. W dalszej części uroczystości przybyli goście obejrzeli przygotowany pod kierunkiem p. Joanny Buczyńskiej oraz p. Justyny Siekacz program artystyczny, dziękując Pani Dyrektor, nauczycielom za trud włożony w nauczanie i wychowanie. Po montażu słowno-muzycznym Pani Wójt oraz Pani Dyrektor wraz z wychowawcami poprowadziły uroczyste wręczenie nagród i świadectw z wyróżnieniem. Następnie odbyły się spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych. Wszystkim życzymy udanego wypoczynku, wspaniałej pogody i niezapomnianych wrażeń, a także ochoczego powrotu do szkoły we wrześniu.
Pielgrzymka do Częstochowy

W dniu 25 czerwca 2013 roku nasza placówka uczestniczyła w XV Zjeździe Szkół Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie. Uczestnikami tegorocznej pielgrzymki byli nie tylko wychowankowie i nauczyciele Punktu Przedszkolnego, Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum SPSK w Modzerowie, ale także rodzice i dziadkowie. Pod jasnogórskim szczytem zgromadziły się reprezentacje 126 placówek prowadzonych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich. Eucharystia miała charakter dziękczynny za kończący się rok szkolny oraz za uczniów, ich rodziców i pracowników szkół. Po Mszy św. nastąpiło zawierzenie wszystkich szkół Stowarzyszenia Matce Bożej. W programie pielgrzymki znalazły się ponadto spotkania dla uczniów w dwóch grupach wiekowych: dla dzieci ze szkół podstawowych oraz dla uczniów gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Młodsi mieli okazję podziwiać laureatów konkursu "Jesteśmy piękni pięknem Twoim Panie" i wysłuchać misjonarki z Kenii, która podzieliła się swoją pracą wśród dzieci i młodzieży. Pani Dyrektor zapoznała się ze zdjęciami naszego adoptowanego ucznia Lewisa. Młodzież natomiast wysłuchała m.in. wykładu profesora Andrzeja Zięby - prezesa Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Na zakończenie rozstrzygnięto konkurs, udzielono uczestnikom pielgrzymki Bożego błogosławieństwa, po czym wszyscy udali się w drogę powrotną do domu, gdzie czekały z utęsknieniem nasze rodziny.
Zielona Szkoła

W dniach 21 - 25 czerwca 2013 roku uczniowie z klas V i VI Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. bł. Jana Pawła II oraz uczniowie II klasy Gimnazjum SPSK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Modzerowie wypoczywali w Starem Bystrem w ramach zorganizowanej Zielonej Szkoły. Wyjazd ten był zorganizowany przez naszą placówkę, a sfinansowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich, Wójt Gminy Włocławek Panią Ewę Braszkiewicz, sponsorów oraz rodziców uczniów. W sposób szczególny w organizację Zielonej Szkoły przyczynili się: Pani Dyrektor, o. Damian Kosecki, p. Milena Kosztowna oraz kierownik wycieczki - p. Anna Celmer. Na każdy dzień wypoczynku zaplanowano inne atrakcje. Pierwszego dnia czekało nas niezwykle trudne zadanie - wejście na Kasprowy Wierch (1989 m n.p.m.). Z dumą możemy oznajmić, że wszyscy uczniowie zdobyli szczyt - pomimo zmęczenia i obdartych stóp. Kolejny dzień upłynął pod znakiem zwiedzania Zakopanego. Cała grupa wjechała na Gubałówkę, następnie udaliśmy się na najbardziej znaną ulicę w Zakopanem - Krupówki. Ostatniego dnia podziwialiśmy krajobrazy górskie z Wielkiej Krokwi, na którą wjechaliśmy kolejką linową, po czym swoje kroki skierowaliśmy na Krupówki, aby zjeść smaczny obiad i zakupić pamiątki dla najbliższych. Ponadto uczestnicy Zielonej Szkoły mieli okazję odwiedzić podhalańskie sanktuaria m.in. Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem-Olczy, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach oraz Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu. Uczniowie wrócili do domu z bagażem niezapomnianych wrażeń oraz z nadzieją, że powrócą do Starego Bystrego w przyszłym roku.
Egzamin na kartę rowerową

Co roku uczniowie Szkoły Podstawowej SPSK mają możliwość zdobycia karty rowerowej. Egzamin na kartę rowerową w roku szkolnym 2012/2013 odbył się 18 czerwca i składał się z części teoretycznej i praktycznej. Z wynikiem pozytywnym zakończyło go ośmioro uczniów: Klaudia Kowalska, Antonina Ratajczyk, Kamil Podleśny, Daria Śmietana, Wiktor Podgórski, Artur Przybyszewski, Bogusław Suski i Dominik Przybyszewski. Serdecznie gratulujemy zdobycia pierwszego dokumentu pozwalającego im samodzielnie poruszać się po drogach publicznych i życzymy bezpiecznej jazdy. Organizatorem egzaminu byli nauczyciele Joanna Buczyńska i Anna Celmer . Uczniów egzaminowali przedstawiciele Wydziału Ruchu Drogowego KMP we Włocławku. Kolejna szansa już w przyszłym roku szkolnym - ZAPRASZAMY !!!Na zakończenie swojej obecności w szkole policjanci przeprowadzili z uczniami Punktu Przedszkolnego, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum pogadankę na temat bezpieczeństwa w czasie nadchodzących wakacji. Na pamiątkę dzisiejszego spotkania można było zrobić pamiątkowe zdjęcie z naszymi gośćmi. Serdecznie im dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą współpracę.
I rocznica nadania imienia Gimnazjum SPSK bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Dnia 14 czerwca 2013 roku o godzinie 8.25 w Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Modzerowie odbyła się uroczysta akademia poświęcona 1 rocznicy nadania imienia naszej szkole oraz poświęcenia sztandaru. Uroczystość rozpoczęła wspólna litania do błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki oraz odśpiewanie hymnu. W dalszej części uroczystości zaprezentowany został program słowno - muzyczny przygotowany przez panią Karolinę Sicińską oraz panią Justynę Siekacz, przypominający o szczególnej roli, jaką w życiu naszej Ojczyzny odegrał błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko oraz zachęcający uczniów do wzorowania się na Nim i podążania ścieżką miłości, którą wytyczył Nasz Patron. Po części artystycznej uczniowie Gimnazjum SPSK w Modzerowie pokłonili się Naszemu Patronowi składając pod Jego tablicą pamiątkową biało czerwone róże oraz znicz.
Udział naszych uczniów w XII Rejonowym Konkursie Ekologicznym

Dnia 11 czerwca 2013r. odbył się XII Rejonowy Konkurs Ekologiczny poświęcony Kampinowskiemu Parkowi Narodowemu. Do konkursu przystąpili uczniowie naszej szkoły wykazujący duże zainteresowanie przyrodą, przygotowywani przez p. Małgorzatę Wiśniewską. Najmłodszy uczestnik Marcin Dudziak z klasy II, zajął miejsce w pierwszej dziesiątce laureatów. Patronat nad konkursem objął Kujawsko - Pomorski Kurator Oświaty w Bydgoszczy. W zmaganiach uczestniczyły szkoły podstawowe i gimnazja także z Kruszyna, Kowala, Nowego Duninowa, Baruchowa i Smólnika oraz Szkoła Filialna z XX, Szkoła Podstawowa z Teodorowa, SP 23 z Włocławka i Gimnazjum z Solca. Po powitaniu zaproszonych gości oraz uczestników konkursu i ich opiekunów przez dyrektora Zespołu Szkół w Smólniku, p. Marzennę Kwiatkowską, uczestnicy obejrzeli program artystyczny. Dla uczniów klas IV-VI i gimnazjów, biorących udział w konkursie, uczniowie Gimnazjum Zespołu Szkół w Smólniku pod opieką p. Kingi Rybarkiewicz, przygotowali Laboratorium chemiczne, czyli pokazy doświadczeń i eksperymentów. Prezentacja doświadczeń przyrodniczych została także przygotowana dla najmłodszych uczestników przez p. Sylwię Buziewską i p. Agnieszkę Wiśniewską. Jury konkursowe, w skład którego weszli przedstawiciele WCEE we Włocławku: p. Joanna Michalak, p. Bartłomiej Fydryszewski (autorzy pytań dla klas IV - VI oraz gimnazjum), KPCEN we Włocławku - p. Lena Tkaczyk (autor pytań dla klas I-III), GWPK w Kowalu - p. Lesław Urbankiewicz, Rady Gminy Włocławek - p. Elżbieta Sadowska, LOP - p. Maria Balakowicz, Nadleśnictwa Włocławek - p. Dominik Ważny oceniało przygotowanie uczniów do konkursu. W pierwszej, pisemnej części zmagań, uczniowie rozwiązywali test oraz zadania praktyczne (rozpoznawanie gatunków roślin i zwierząt). Do ustnej części konkursu rejonowego zakwalifikowanych zostało 12 uczniów klas IV - VI szkół podstawowych oraz 10 gimnazjalistów. Poziom przygotowania uczestników był tak wysoki, że konieczne były dla obu kategorii wiekowych dogrywki, by wyłonić laureatów konkursu. Uczniowie klas I-III uczestniczyli w części pisemnej, ale i tu trzeba było dodatkowych pytań, aby wyłonić laureatów II i III miejsca. Laureaci i wyróżnieni uczniowie otrzymali cenne nagrody Wszyscy nagrodzeni oraz zaproszeni goście uwiecznili tegoroczny udział w konkursie pamiątkowym zdjęciem.
Spotkanie naszych uczniów z Panią Marianną Popiełuszko


SPRAWOZDANIE Z UROCZYSTOŚCI CIAŁA I KRWI PAŃSKIEJ


W czwartek 30 maja 2013r. obchodziliśmy Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej. Nasza szkoła wzięła czynny udział w procesji która rozpoczęła się przy Parafii Matki Bożej Fatimskiej i przeszła ulicami Modzerowa. Dzieci z klasy trzeciej ubrane w stroje komunijne wraz z wychowawcą Anna Brzezińską uczestniczyli we Mszy św. przy Kaplicy w Modzerowie, a w czasie procesji uczniowie sypali kwiatkami. Pani Dyrektor Teresa Nowacka powitała uczestników procesji na terenie naszej szkoły gdzie przygotowany został ołtarz przy którym modliliśmy się Koronką do Miłosierdzia Bożego. Modlitwę prowadził o. Damian Kosecki w towarzystwie dzieci pierwszokomunijnych z naszej szkoły. Nauczyciele, uczniowie i pracownicy szkoły włożyli wiele trudu i starań w przygotowania do tej uroczystości, został pięknie przygotowany ołtarz przy którym stali uczniowie trzymający sztandar naszej szkoły ( nazwiska dzieci) oraz zostały zawieszone dekoracje na okna i ogrodzenie które wykonały Pani Monika Koprowska oraz Małgorzata Wiśniewska . Mimo iż pogoda nie dopisała wszyscy cieszyliśmy się, że nasza szkoła mogła aktywnie włączyć się w procesję Uroczystości Ciała i Krwi Pańskiej, a ulewny deszcz nie zakłócił przebiegu uroczystości.
Wycieczka do Włocławka


Dnia 28.05.2013 r. uczniowie wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Włocławka. Najmłodsi uczniowie z przedszkola i z klasy I Szkoły Podstawowej udali się do Centrum Edukacji Ekologicznej. Nad opieką dzieci czuwały p. M.Koprowska, p.A. Kucharska oraz rodzice. Dzieci podczas zajęć dowiedziały się wiele ciekawostek na temat życia pszczół. Uczestniczyły również w warsztatach, gdzie wykonały piękne świeczki, a także pomalowały obrazek przedstawiający pszczołę. Uczniowie z zadowoleniem i ciekawością uczestniczyli w zajęciach, które przyniosły im nie tylko wiele emocji, ale także nowe doświadczenia. Na zakończenie wycieczki dzieci zjadły gorący posiłek w Mc.Donaldzie. Uczniowie klas starszych ze Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum wybrali się pod opieką p. A. Celmer, p. M. Wiśniewskiej oraz p.J. Buczyńskiej do Multikina na film pt. "Cristiada" . Opowiada on historię prześladowań, jakich doświadczyli katolicy w Meksyku na początku XX wieku. Uczniowie po projekcji udali się na gorący posiłek do KFC. Po dniu pełnym wrażeń i nowych doświadczeń uczniowie wrócili do szkoły, gdzie czekali na nich rodzice.
Zjazd Dyrektorów SPSK
Dnia 28.05.2013 r. w szkole SPSK w Modzerowie odbył się Zjazd Dyrektorów naszego Stowarzyszenia.


PIELGRZYMKA DO LICHEŃSKIEGO SANKTUARIUM


Dnia 24 maja odbyła się pielgrzymka do Licheńskiego Sanktuarium, w której uczestniczyły dzieci pierwszokomunijne z naszej szkoły oraz ich rodzice. Uczniom towarzyszył o. Damian Kosecki, który przygotowywał dzieci do przyjęcia Sakramentu Pierwszej Komunii Świętej oraz wychowawca klasy Pani Anna Brzezińska. Uczestnicy pielgrzymki odwiedzili miejsce pierwszych objawień Maryjnych - Las Grąbliński w którym znajduje się Droga Krzyżowa oraz symboliczny głaz z odciśniętymi stopami Matki Bożej. Las ten to nie tylko miejsce modlitwy, ale także doskonałe miejsce wyciszenia i odpoczynku. Kolejnym etapem pielgrzymki był udział we Mszy Świętej odprawianej w bazylice o godz. 12.00. Dzieci ubrane w stroje komunijne po raz kolejny dostąpiły zaszczytu Przyjęcia Ciała Pana Jezusa do swego serca, niesłychanym szczęściem i zaszczytem dla jednego z uczniów, ministranta była możliwość służenia w Eucharystii. Po Mszy Świętej nadszedł czas na bardzo aktywne zwiedzanie Licheńskiego sanktuarium, odwiedzili Apartamenty Papieskie w których mieszkał Papież Jan Paweł II podczas pobytu w Licheniu. Weszli na Licheńską Golgotę, jest to wyjątkowe miejsce z licznymi kapliczkami i grotami w których umieszczono poszczególne stacje Drogi Krzyżowej. Nad całością góruje krzyż oraz postaci Najświętszej Maryi Panny i św. Jana. Oczywiście nie mogło zabraknąć chwili wytchnienia, dzieci dostrzegły z daleka napis lody więc mieli chwilkę przerwy, lecz nie trwała ona zbyt długo, tyle miejsc do odwiedzenia a czasu tak mało. Byli także w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego, gdzie mogli wysłuchać i obejrzeć dokumenty z okresu Powstania Styczniowego z 1863 roku,. Ostatnim miejscem które mogli zobaczyć z powodu kończącego się czasu była wieża bazyliki, której wysokość to 134m, z galerii na jej szczycie widać wspaniały krajobraz terenów Sanktuarium oraz okolicy Starego Lichenia. Wiele miejsc nie udało nam się zobaczyć, lecz to nie powód do żalu lecz nadzieja, że tak udaną pielgrzymkę będziemy chcieli powtórzyć. Droga powrotna przebiegła na rozmowach i wspominaniu wspaniale przeżytych chwil w Licheńskim Sanktuarium.
Wycieczka do Solca Kujawskiego


Dnia 23.05 2013 r. uczniowie wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Jura Parku w Solcu Kujawskim. Najmłodszym dzieciom z przedszkola towarzyszyli także rodzice. Po godzinie 8.00 wyruszyliśmy autokarem w podróż. Po dotarciu na miejsce przywitał nas przewodnik, który zaopiekował się nami i zabrał nas na ścieżkę w parku dinozaurów. W bardzo interesujący sposób opowiadał o życiu gadów, a także o zmianach jakie zaistniały na naszej planecie. Następnie udaliśmy się do kina na krótki ale przepełniony emocjami seans. Przybliżył on nam również ciekawostki z życia dinozaurów. Kolejnym punktem wycieczki był ciepły posiłek. Dzieci otrzymały kiełbaski z grilla, bułki oraz owocowy napój. Po obiedzie wszystkie dzieci miały czas na zakup pamiątek oraz poznanie atrakcji na placu zabaw, na którym świetnie się bawiły. Na pamiątkę tej wyprawy dzieci otrzymały modele dinozaurów do pomalowania. Po wyczerpującym, ale bardzo interesującym dniu wróciliśmy do szkoły, gdzie z utęsknieniem czekali rodzice ciekawi wrażeń jakie dzieci tego dnia doświadczyły.
Obrady Zarządu SPSK


Dnia 23.05.2013r. w Szkole Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Modzerowie, odbyło się walne zebranie członków naszego Stowarzyszenia.

Dzień Mamy i Taty


Dnia 21.05.2013 r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Spotkanie rozpoczęło się od Mszy św. koncelebrowanej przez o. Damiana Koseckiego. Następnie zaproszeni goście obejrzeli występy swoich pociech. Jako pierwsze wystąpiły dzieci z przedszkola. Zaprezentowały wcześniej przygotowany taniec, powiedziały także wierszyki o mamie i tacie oraz zaśpiewały piosenkę. Przygotowaniem najmłodszych dzieci zajęła się pani A. Kucharska, która zadbała o każdy element przedstawienia. Dzieci wystąpiły w zabawnych strojach- chłopcy byli misiami, a dziewczynki pszczółkami. Kolejnym punktem uroczystości był występ dzieci z klas I-III. Pod przewodnictwem pani . A Brzezińskiej dzieci rozpoczęły przedstawienie od piosenki, a następnie recytowały wiersze, które tematyką nawiązywały do Święta Mamy i Taty. Na zakończenie wszystkie dzieci zaśpiewały wspólnie piosenkę oraz obdarowały swoich rodziców życzeniami i drobnymi upominkami. Dzieci otrzymały gromkie brawa za trud i poświęcenie za przygotowanie tak pięknego i wzruszającego przedstawienia. Po części artystycznej rodzice wraz ze swoimi pociechami udali się do sal gdzie został przygotowany poczęstunek. Uroczystość przebiegła w ciepłej i miłej atmosferze. Na pewno na długo pozostanie w pamięci dzieci i rodziców.
Rocznica nadania Szkole Podstawowej SPSK w Modzerowie
imienia bł. Jana Pawła II
16 maja 2013


Już po raz drugi obchodziliśmy rocznicę nadania Szkole Podstawowej w Modzerowie imienia bł. Jana Pawła II. Organizując Święto Patronalne, chcieliśmy uczcić pamięć bł. Jana Pawła II i przypomnieć, że Karol Wojtyła był nie tylko wielkim Papieżem, ale też najlepszym wychowawcą i przyjacielem młodzieży. Jako wielki człowiek, Polak, papież pozostawił bogate przesłanie dla ludzkości. Uroczystość rozpoczęliśmy od Litanii do błogosławionego Jana Pawła II. Następnie wychowankowie naszej szkoły pod kierunkiem pani M. Koprowskiej oraz pani J. Siekacz zaprezentowali program artystyczny poświęcony bł. Janowi Pawłowi II. Uczniowie poprzez przedstawienie pragnęli przekazać, że dzieci powinny być dumne, że wzrastają w szkole Jana Pawła II, że jest On naszym wzorem i autorytetem. Poznając jego życie i naukę, czerpiemy wiele ze skarbnicy Jego myśli i czynów. Na zakończenie apelu wyznaczeni uczniowie złożyli kwiaty i znicz pod tablicą bł. Jana Pawła II.
ŚWIĘTO NASZYCH TRZECIOKLASISTÓW

W niedzielę 12 maja 2013 roku, podczas Mszy św. o godz. 12.00, uczniowie klasy III naszej Szkoły przystąpili po raz pierwszy do Sakramentu Komunii Św. Cała uroczystość przebiegała wyjątkowej, radosnej atmosferze. Nie zabrakło wzruszeń wśród uczniów, a także ich rodziców. Natomiast we wtorek 14 maja odbył się poczęstunek dzieci komunijnych. W spotkaniu uczestniczyła p. Dyrektor Teresa Nowacka, a także zaproszeni goście: Proboszcz Parafii pw. MB Fatimskiej o. Kamil Kraciuk, o. Damian Kosecki, a także rodzice. Celem spotkania było wzmacnianie więzi rodzinnych, społecznych, a także wspólne przeżywanie tego niezwykłego wydarzenia w gronie klasowym i parafialnym.
Teatr "AKADA"

Dnia 06.05.2013 r. w naszej szkole gościł Teatr "Akada", który zaprezentował spektakl pt. "Kto jest najpiękniejszy?". Przedstawienie obejrzały dzieci ze Szkoły Podstawowej z klas I-IV, a także najmniejsze dzieci z Oddziału Przedszkolnego. Spektakl został przygotowany na podstawie baśni Ezopa, które mówi o tym, że prawdziwe piękno nie ma nic wspólnego z pięknem zewnętrznym. Przedstawienie przede wszystkim poruszyło zagadnienia związane z przyjaźnią, pomaganiem innym oraz szacunkiem do czyjeś pracy. Podczas trwania występu dzieci nie były tylko widzami, aktorzy zapraszali je na scenę aby wspólnie wykonać wyznaczone zadanie. To wydarzenie dostarczyło dzieciom wiele wrażeń, pobudziło ich wyobraźnię, a także dostarczyło wiele radości.
Zajęcia sportowe w Punkcie Przedszkolnym, Szkole Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym SPSK oraz Gimnazjum SPSK

Dnia 04.05.2013 na boisku szkolnym odbyły się zajęcia sportowe. Zorganizowaniem spotkania zajął się o. Damian Kosecki. Na zajęcia przybyło wielu uczniów nie tylko z naszej placówki, ale także z innych szkół. Były to dzieci ze szkół podstawowych, a także Gimnazjum. Wraz z uczniami przybyli także rodzice, którzy chętnie włączali się w rozgrywki sportowe. Zajęcia przeprowadzone były w ciekawy sposób aby propagować aktywność fizyczną w naszej szkole. Dużym zainteresowaniem cieszyła się piłka koszykowa, a także rywalizacje między drużynami. Dzięki takim zajęciom uczniowie zyskują nowe umiejętności, które na pewno będą przydatne w życiu codziennym, gdyż zdrowy styl życia wpływa pozytywnie nie tylko na wygląd i samopoczucie, ale też działa motywująco w innych dziedzinach naszego życia. Serdecznie zachęcamy do uczestniczenia w zajęciach sportowych razem z naszą placówką.
Ognisko Patriotyzmu

Deszczowa i wietrzna pogoda nie odstraszyła tych mieszkańców Włocławka i okolic, którym bliskie jest śpiewanie pieśni patriotycznych w Święto Królowej Polski i 222 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. W niedzielę 3 maja 2013r. po godzinie 16.00 przy parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej zapłonęło Ognisko Patriotyzmu, przy którym zgromadzeni uczestnicy śpiewali pieśni patriotyczne przy akompaniamencie gitary. Organizatorem tego wydarzenia była Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Modzerowie oraz Bracia Pocieszyciele. Uroczystość ta rozpoczęła się powitaniem gości przez proboszcza parafii ojca Kamila Kraciuka. Następnie głos zabrała pani Anna Celmer, która pokrótce przybliżyła wszystkim historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pani Joanna Buczyńska, nasz nauczyciel informatyki, przygotowała specjalnie na tę okazję prezentację multimedialną, aby przekazać dzieciom i młodzieży wiedzę na temat miłości i poszanowania Ojczyzny oraz pogłębić znaczenie słowa "patriotyzm". Wspólny śpiew animowany przez panią Justynę Siekacz dostarczył wiele radości. Można także było napić się gorącej kawy i herbaty oraz posilić się pieczonymi kiełbaskami przy ognisku. Panowała wyjątkowa, ciepła i przyjemna atmosfera.
OBCHODY DNIA JĘZYKÓW OBCYCH PT. " WIEŻA BABEL" W SZKOLE PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM SPSK W MODZEROWIE

Dnia 25.04.2013r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych pt.: Wieża Babel" Impreza, w której uczestniczyli nauczyciele uczniowie szkoły podstawowej oraz ich rodzice, miała miejsce w sali szkolnej nr 1. Zaprezentowany tam program składał się z trzech części. Pierwsza część dotyczyła języka łacińskiego połączonego z językiem angielskim. Aby zmotywować uczniów a przede wszystkim zachęcić ich do nauki języków obcych, oraz podkreślić jak ważna jest ich znajomość we wspólnej Europie uczniowie odegrali pełną humoru scenkę dotyczącą dyskusji Królowej Brytyjskiej i Juliusza Cezara. Druga część obejmowała historię Czerwonego Kapturka w czasach współczesnych. Uczniowie z dużym zaangażowaniem wcielili się w role bohaterów bardzo dobrze nam znanej historii małej dziewczynki, która spotyka złego wilka. Przedstawienie wzbudziło duże zainteresowanie tym bardziej, że wykonane zostało w języku angielskim. Doskonały występ młodych aktorów zapewnił wszystkim świetną zabawę. Na zakończenie by podkreślić potrzebę znajomości języków obcych oraz zmobilizować publiczność do wzięcia udziału z w zabawie przeprowadzony został konkurs wiedzy o Francji. Publiczność miała okazję sprawdzić swoja wiedzę na temat tego kraju oraz otrzymać słodką nagrodę za udzielenie poprawnej odpowiedzi. Cały program imprezy cieszył się dużym zainteresowaniem i wywołał sporo emocji wśród uczestników. Z pewnością był świetną formę relaksu z elementami zabawy i nauki.
Dzień Otwarty

Dnia 19.04.2013 r. w Punkcie Przedszkolnym SPSK, Szkole Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym SPSK oraz Gimnazjum SPSK w Modzerowie zorganizowano Dzień Otwarty. Miał on na celu zaprezentowanie oferty edukacyjnej naszej placówki potencjalnym uczniom i ich rodzicom. W programie dnia swoją ofertę zaprezentowali wszyscy nauczyciele oraz uczniowie. Były to m.in. prezentacje oraz pokazy sportowe dla klas starszych. Natomiast dla najmłodszych dzieci wychowawcy przygotowali gry i zabawy edukacyjne. Dużym zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie naszej szkoły oraz osobisty kontakt z uczniami i ich wychowawcami. Dzieci z zainteresowaniem przyglądały się naszej placówce, chętnie brały udział w przygotowanych atrakcjach. Odwiedzający poznając z bliska życie i działalność placówki mieli okazje doświadczyć rodzinnej atmosfery i bliskości z rówieśnikami. Na zakończenie wizyty otrzymali drobny upominek w postaci płyty z prezentacją oferty szkolnej.

Wycieczka do Włocławka

Dnia 08.04.2013 r. uczniowie klas I-III oraz Oddziału Przedszkolnego wraz ze swoimi wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Włocławka. Nasi wychowankowie najpierw udali się do Sali Zabaw "Kubuś". Dzieci korzystały z różnych atrakcji. Był to m.in. basen z piłeczkami, zjeżdżalnia oraz trampolina. Natomiast dziewczynki bawiły się w zamku małej księżniczki. Kolejnym punktem programu był spektakl "Kraina bajek" we Włocławskim Centrum Kultury na ulicy Toruńskiej. W przedstawieniu zagrali znakomici aktorzy, którzy postarali się o to, aby spektakl był nie tylko ciekawy, ale i pouczający. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak należy zachowywać się w teatrze, a także kim jest aktor, scenograf oraz reżyser. Poprzez śpiew i taniec aktorzy zachęcili młodych widzów do wspólnej zabawy. Podczas przedstawienia nie zabrakło uśmiechu na twarzach dzieci oraz gromkich braw dla aktorów. Na zakończenie tego dnia uczniowie wybrali się do KFC na gorący posiłek. Po wyczerpującym ale interesującym dniu dzieci wróciły do szkoły. Uczniowie na długi czas będą wspominać ciekawe atrakcje tej wycieczki.
Jajeczko Wielkanocne

W dniu 27 marca w Punkcie Przedszkolnym, Szkole Podstawowej oraz Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Modzerowie odbyła się Uroczystość Wielkanocna. Spotkanie rozpoczęło się od montażu słowno-muzycznego, który został przygotowany przez p. M. Koprowską i p. J. Siekacz. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej. Recytowane wiersze i pięknie zaśpiewane pieśni poświęcone były Świętom Wielkanocnym. Podczas spektaklu goście mieli możliwość obejrzenia ciekawej prezentacji, która tematyką nawiązywała do przedstawienia. Były to obrazy ukazujące m.in.: znaczenie krzyża, drogę krzyżową, a także zmartwychwstanie Jezusa. Dzięki zaangażowaniu uczniów i przekazaniu tak głębokich emocji widać było wzruszenie wśród publiczności. Wszyscy zgromadzeni poprzez gromkie brawa nagrodzili uczniów za wkład w przygotowanie przedstawienia. Po zakończeniu montażu słowno-muzycznego odbyła się Msza św. koncelebrowana przez o. Damiana Koseckiego. Następnie goście udali się na poczęstunek do auli, która została uroczyście udekorowana, aby w pełni oddać nastrój świąteczny. Pani Dyrektor odczytała fragment Pisma Świętego oraz złożyła życzenia świąteczne dla całej społeczności szkolnej. Nasz katecheta o. Damian Kosecki poświęcił przygotowany pokarm. Następnie przy wspólnym stole spożywano posiłki. Na zakończenie uroczystości niespodzianka dla wszystkich były czekoladowe jajeczka wręczone przez Proboszcza Parafii pw. MB Fatimskiej o. Kamila Kraciuka CCG.W tym dniu nie zabrakło uśmiechu, radości a także ciepłej, świątecznej atmosfery.
Dzień świętości Życia -25.03.2013r.

Podczas Apelu szkolnego modliliśmy się w intencji matek oczekujących dziecka, ich rodzin oraz za dzieci zagrożone aborcją, ich najbliższych i wszystkich którzy podnoszą rękę na poczęte życie. Dzieci miały okazję poznać na czym polega adopcja życia poczętego oraz zapoznać się z materiałami dotyczącymi ochrony dzieci rozwijających się pod sercem matki, które są rozłożone w wejściu do naszej szkoły. Na gazetce szkolnej zostało umieszczone zdjęcie mamy Patrona Gimnazjum SPSK Pani Marianny Popiełuszko z napisem: "Matka nosi dziecko przez dziewięć miesięcy, a kocha przez całe życie".
Wycieczka do Muzeum Etnograficznego we Włocławku

W dniu 22 marca 2013 roku uczniowie klas IV - VI Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjaliści wybrali się pod opieką pani Joanny Buczyńskiej, pani Anny Celmer oraz pani Karoliny Sicińskiej na wycieczkę do Włocławka. Nasi wychowankowie wraz z nauczycielami skierowali swe kroki najpierw do Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi przy ulicy Orlej we Włocławku. Jedna z sióstr opowiedziała uczniom o historii zakonu oraz o powołaniu zakonnym. Kolejnym punktem programu było Muzeum Etnograficzne przy Bulwarach we Włocławku. Nasi wychowankowie uczestniczyli w warsztatach świątecznych "Wokół wielkanocnego jajka". Wzbogacili swoją wiedzę w zakresie tradycji i obrzędów wielkanocnych na Kujawach. Poznali metody ozdabiania jajek i własnymi siłami próbowali sprostać zadaniu, jakim było stworzenie własnej pisanki, stosując jeden z zaprezentowanych sposobów: drapankę lub oklejankę. Na zakończenie uczniowie mieli również czas wolny na terenie galerii handlowej Wzorcownia. Z wycieczki wszyscy wrócili bardzo zadowoleni, trochę zmęczeni, ale pełni nowych i miłych wrażeń.
Szkolenie formacyjno-zawodowe Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Modzerowie

Dnia 9 marca 2013 roku Nauczyciele oraz Dyrektorzy szkół Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich z siedmiu województw Polski Północnej, uczestniczyli w szkoleniu formacyjno-zawodowym w budynku szkolnym przy Szkole Podstawowej, Gimnazjum oraz Punkcie Przedszkolnym Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Modzerowie. Spotkanie rozpoczęło się w Sanktuarium Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki .W pierwszej części spotkania wszyscy zebrani uczestniczyli w części artystycznej przygotowanej przez panią J. Buczyńską, p. B. Stasiak, p. J.Siekacz oraz uczniów Szkoły Podstawowej SPSK w Modzerowie. Pięknie wykonane teksty i śpiewy nawiązywały do 150 rocznicy obchodów powstania styczniowego. Po występie młodych artystów z katolickiej szkoły w Modzerowie, nauczyciele wzięli udział we Mszy świętej koncelebrowanej przez proboszcza tutejszej Parafii MB Fatimskiej o. Kamila Kraciuka. Po Mszy św. goście udali się do szkoły w Modzerowie na dalszą część Rady Pedagogicznej. Po przerwie na poczęstunek nauczyciele uczestniczyli w wykładach prowadzonych przez pana Wojciecha Wencla, który jest znanym poetą, felietonistą, a także krytykiem literackim. Doskonałe felietony p. Wencla możemy przeczytać m.in. w takich tygodnikach jak: "Gość Niedzielny", "Gazeta Polska" oraz "Wprost". Zgodnie z programem szkolenia Wojciech Wencel wykład rozpoczął od ważnego zdania dotyczącego współczesnej kultury. Porównał ją do pędzącego w kierunku przepaści pociągu, którego nie można już zatrzymać. Nasz prelegent w pierwszej części spotkania poruszył temat dotyczący etycznych aspektów m.in. eutanazji, kultury języka. Kolejnym zagadnieniem, do którego przeszedł, były relacje międzyludzkie. Gdy świadczymy o Chrystusie, musimy liczyć się z odrzuceniem, samotnością. Współczesnymi źródłami, z których możemy czerpać siłę, są wspólnoty. Aby chrześcijanin był w stanie przetrwać we współczesnym świecie, powinien odnaleźć głęboką więź z Chrystusem. Dzięki wierze człowiek jest szczęśliwy, musi żyć mocą Chrystusa. Druga część wykładu Wojciecha Wencla zatytułowana była "Romantyzm - emigracja - niepodległość". Bóg chce, by tradycja oraz historia państwa polskiego prowadziła nas właśnie do Niego. Nasz gość zwrócił uwagę na to, że my, Polacy, chcemy zbudować nowoczesne państwo, ale nie możemy wykreślić logiki polskiej historii. W naszej historii są trzy źródła, z których powinniśmy czerpać: romantyzm, emigracja po roku 1989 oraz niepodległość jako pewna wartość. Polakom udało się po 123 latach pokonać zaborców, odzyskać niepodległość. W dobie romantyzmu żyło i tworzyło wielu poetów, tych znanych wszystkim: A. Mickiewicz, J. Słowacki, A. Fredro, Z. Krasiński, ale obok nich działali także mniej znani pisarze: K. Ujejski, A. Malczewski, S. Goszczyński. Powinniśmy sięgać także do dorobku literackiego tych pisarzy i z niego czerpać. Najwybitniejszym poetą polskiego romantyzmu był oczywiście A. Mickiewicz. To właśnie nasz wieszcz narodowy jest twórcą XIX-wiecznego mesjanizmu. Stworzył on w III części Dziadów rozdział "Widzenie księdza Piotra", w którym przedstawił ideę mesjanistyczną. Według niej Polska to ukrzyżowany Chrystus narodów, który poprzez własne cierpienie zbawi, oczyści i wyzwoli inne ludy. Zdaniem Wojciecha Wencla nasza epopeja narodowa zabezpieczyła polskość na dziesięciolecia, to właśnie w "Panu Tadeuszu" zapisana jest polska dusza Niedobory polityczne Polska wypełniła wielką literaturą. W 1939 roku Polacy stanęli bohatersko do obrony, był to wynik świadomości patriotycznej zbudowanej przez kult wieszczów. Dla emigracji PRL była państwem zniewolonym. Z poetów tego okresu prelegent szczególnie ceni Kazimierza Wierzyńskiego. Powody nieobecności Kazimierza Wierzyńskiego w kulturze PRL są oczywiste. Kronikarz Polski walczącej, który do śmierci w 1969 r. budował ducha emigracji, w kraju padł ofiarą komunistycznej cenzury. Trudniej pojąć, dlaczego jego najbardziej poruszające wiersze z tomu "Krzyże i miecze" (1946) do dziś funkcjonują w drugim obiegu. Wierzyński nie szyfrował swoich uczuć. Wierszy z tomu "Krzyże i miecze" powinniśmy uczyć się na pamięć. Nie tylko dlatego, że wybrzmiewa w nich czysta poezja. Także po to, by odzyskać właściwe spojrzenie na narodową historię. Na zakończenie drugiego wykładu nie bez powodu pan Wencel przybliżył nam postać Kazimierza Wierzyńskiego. Chciał udowodnić, że jeśli odnajdziemy się we frazach pisarza to zrozumiemy bezkompromisowość tych wszystkich, którzy - na emigracji i w kraju - pozostali wierni sprawie, po ludzku, przegranej. Po wysłuchaniu cyklu wykładów wszyscy goście otrzymali na drogę bułki, soki oraz słodycze.
Uroczystość upamiętniająca wydarzenia z 1863 roku

W związku z obchodami 150 rocznicy powstania styczniowego w naszej placówce odbyła się uroczystość patriotyczna upamiętniająca wydarzenia z 1863 r. Przygotowaniem przedstawienia zajęła się p. Joanna Buczyńska oraz p. Barbara Stasiak. W części artystycznej zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej. Tego dnia uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w wyjątkowej lekcji historii, dzięki której słuchacze mogli pogłębić wartość danej nam wolności i płynącej z niej wartości. Treści przekazywane przez uczniów wzbogacone były pięknymi utworami muzycznymi przy akompaniamencie gitary. Podsumowania tego patriotycznego spotkania dokonała pani Dyrektor Teresa Nowacka, która serdecznie podziękowała nauczycielom i uczniom za wkład w przygotowanie montażu słowno - muzycznego.


Rekolekcje Wielkopostne we Wspólnocie Szkół SPSK w Modzerowie

W dniach od 25 do 27 lutego 2013 roku w Punkcie Przedszkolnym, Szkole Podstawowej oraz Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Modzerowie, trwały Szkolne Rekolekcje Wielkopostne, zorganizowane przez o. Pocieszycieli i Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich. Do naszej placówki przybył rekolekcjonista o. Zdzisław Płuska Sercanin. Każdego dnia wychowawcy klas i nauczyciele wraz z uczniami realizowali przygotowane wcześniej scenariusze każdy na inny dzień a ojciec rekolekcjonista wygłaszał nauki wielkopostne. Pierwszego dnia cała społeczność szkolna pochyliła się nad tematem: "Myśleć jak Pan Jezus". Dzień rozpoczął się od obejrzenia filmu "Fatima", aby poznać przesłanie Maryi w Fatimie. Następnie nauczyciele poprzez wykonywanie różnych zadań pragnęli ukazać, że Maryja pragnie nauczyć nas myślenia jak Pan Jezus. Dzieci uświadomiły sobie, że aby zrozumieć myślenie Pana Jezusa potrzebujemy poznać Go w Ewangelii i w modlitwie różańcowej. W drugim dniu skupiliśmy uwagę na temacie: "Postępować tak, jak Pan Jezus". Głównym celem było poznanie Jezusa i Maryi w Ewangelii, a także uświadomienie, że Maryja zawsze pomoże nam postępować tak jak Pan Jezus. Tego dnia po nabożeństwie pokutnym i modlitwie różańcowej dzieci przystąpiły do Sakrament Pokuty. Ostatniego dnia rekolekcji rozważaliśmy temat: "Modlić się i cierpieć z Maryją". Nauczyciele poprzez rozmowę, analizowanie tekstów ukazali swoim wychowankom, że Pan Jezus modlił się i cierpiał za nas, aby nas zbawić. Uświadomili także uczniom, że w naszym życiu ważne jest, aby starać się postępować w taki sposób, w jaki w danej sytuacji postąpiłaby Matka Boża lub Pan Jezus, a to sprawi, że ludzie dookoła nas przez nasze postępowanie będą mogli poznać Pana Boga i Maryję. W czasie rekolekcyjnego zamyślenia staraliśmy się lepiej poznać Pana Jezusa poprzez patrzenie na Jego Matkę, przyglądanie się Jej życiu i miłości do Jej Syna. Naszym celem było poznanie Maryi i Jezusa poprzez tajemnice różańcowe, aby tak jak Ona stawać się podobnym do Jej Syna Jezusa Chrystusa. Na zakończenie rozważań wielkopostnych cała społeczność szkolna podsumowała tegoroczne rekolekcje, a także uczestniczyła w Eucharystii pod przewodnictwem o. Damiana Koseckiego. Po zakończeniu Mszy Św. wszyscy uczestnicy szkolnych rekolekcji, wyposażeni w dobre postanowienia podziękowali prowadzącym za przeprowadzenie rekolekcji w naszej wspólnocie szkolnej i ubogacenie duchowe.
Walentynki

W dnia 14 lutego 2013 r. w Punkcie Przedszkolnym, Szkole Podstawowej oraz Gimnazjum SPSK w Modzerowie świętowaliśmy Dzień Świętego Walentego. Był to dzień , w którym przekazaliśmy życzenia osobom, które darzymy sympatią. Organizatorem imprezy był Samorząd Uczniowski pracujący z pomocą p. Małgorzaty Wiśniewskiej. W szkole panował specyficzny nastrój, można było zaobserwować zwiększoną ilość czerwonych serduszek oraz dekorację. Rada Samorządu Uczniowskiego zorganizowała w tym dniu specjalną Pocztę walentynkową, aby można było przekazać walentynkowe serdeczności najbliższym. Szkolny listonosz nie narzekał na brak pracy było, bowiem wielu chętnych, którzy korzystali z tej inicjatywy. Nie zabrakło wyrazów sympatii pod adresem wychowawców i nauczycieli. Walentynki przyniosły społeczności szkolnej wiele radości. Ta nowa tradycja ma wielu zwolenników w naszym gronie.
Sukces naszych uczniów w Powiatowym Konkursie Plastycznym "Powstanie styczniowe 1863"

Sukces naszych uczniów w Powiatowym Konkursie Plastycznym "Powstanie styczniowe 1863" organizowanym przez Starostwo Powiatowe We Włocławku i Prywatną Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych we Włocławku. Nagrody otrzymali nasi uczniowie Dominik Przybyszewski uczeń klasy V za zajęcie 3-go miejsca i Arleta Górczyńska z klasy VI za zdobycie wyróżnienia. Nagrody wręczono podczas uroczystej gali w siedzibie Starostwa Powiatowego we Włocławku we wtorek 12 lutego.
Dzień Babci i Dziadka

Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla Babć i Dziadków. Dnia 06.02.2013 r. zaprosiliśmy Babcie i Dziadków z okazji ich święta. Przygotowaniem uroczystości zajęła się p. M. Koprowska oraz p. A. Kucharska. O oprawę muzyczną zadbała p. J. Siekacz. Na początku spotkania wszystkich gości serdecznie powitała p. Dyrektor. Następnie po wspólnie odmówionej modlitwie goście obejrzeli montaż słowno - muzyczny w wykonaniu swoich wnuczek i wnuczków. Jako pierwsze zaprezentowały się dzieci najmłodsze z oddziału przedszkolnego, a następnie dzieci z klas I-III. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem. Po zakończeniu przedstawienia dzieci obdarowały swoich ukochanych upominkami. Były to własnoręcznie przygotowane laurki z pięknymi życzeniami oraz serduszka. Po części artystycznej goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, na którym miło spędzili czas ze swoimi wnuczętami. Ponadto przygotowaliśmy niespodziankę. Była nią dyskoteka, na której Babcie i Dziadkowie doskonale bawili się. Usłyszeliśmy utwory zaśpiewane przez p. Sylwię Różańską, która postarała się odpowiednio dobrać repertuar, aby wszyscy uczestniczyli w zabawie. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie. Drogie Babcie, Kochani Dziadkowie żyjcie nam w zdrowiu 100 lat.
Bal karnawałowy

W dniu 30 stycznia 2013 r. w naszej placówce odbył się bal karnawałowy dla uczniów i przedszkolaków. Dzieci przygotowywały się do niego od kilku dni, ponieważ był to bal przebierańców. Nauczyciele pod kierunkiem pani Małgorzaty Wiśniewskiej, która była koordynatorem szkolnego balu, dołożyli wszelkich starań, by wystrój sali gimnastycznej wprowadził dzieci w radosny nastrój oraz zachęcił do wesołej zabawy. Jako pierwsi na parkiecie pojawili się najmłodsi, czyli dzieci z Punktu Przedszkolnego oraz uczniowie klas I - III, którzy bawili się po opieką pani Moniki Koprowskiej, pani Małgorzaty Wiśniewskiej oraz pani Anny Brzezińskiej. Wychowankowie pani Arletty Kucharskiej wcielili się w różne baśniowe postaci. Stroje najmłodszych uczestników balu były piękne, kolorowe, a przede wszystkim bardzo pomysłowe. Przy porywającej do tańca muzyce dzieci bawiły się świetnie. Nie zabrakło również konkursów i zabaw dla najmłodszych wychowanków: taniec w parach z balonami, taniec na gazecie, wyścig kretów czy konkurs rysunkowy, którego celem było narysowanie bałwanka z zawiązanymi oczami przy pomocy rówieśników, którzy naprowadzali słowami. W tańcu dzieci mogły wyrazić swoją radość, emocje i ogromną, w tym wieku, potrzebę ruchu. Uczniowie klasy IV - VI oraz nasi gimnazjaliści rozpoczęli bal karnawałowy o godzinie 11.30. Świetny humor oraz dobra zabawa towarzyszyły uczniom od samego początku. W ramach balu uczniowie pod czujnym okiem pani Mileny Kosztownej - nauczyciela wychowania fizycznego, rozegrali mecz piłki siatkowej. Po zaciętej walce przy dopingu ze strony wychowawców: pani Karoliny Sicińskiej, pani Joanny Buczyńskiej oraz pani Anny Celmer, zwyciężyli uczniowie klasy VI. Gratulujemy! Nasi wychowankowie otrzymali od Pani Dyrektor słodki poczęstunek. Uśmiechy na twarzach uczniów świadczyły, że bal karnawałowy był bardzo udany.
Wycieczka do Włocławka

Dnia 10 stycznia 2013 roku uczniowie klas IV - VI Szkoły Podstawowej oraz nasi gimnazjaliści wraz z wychowawcami i nauczycielami wybrali się na wycieczkę szkolną do Włocławka. Nasi wychowankowie wraz z opiekunami swe kroki skierowali najpierw do Multikina, aby obejrzeć ekranizację bestsellerowej powieści Yanna Martelafilm. "Życie Pi" w reżyserii Anga Lee to niezwykła historia mężczyzny, który wychodzi cało z katastrofy na morzu i przeżywa niesamowitą przygodę. Jako rozbitek nawiązuje głęboką przyjaźń z innym ocalonym - tygrysem bengalskim... Jak na udany wyjazd przystało, dzieci posiliły się pyszną pizzą w pobliskiej restauracji. Po wyczerpującym, ale bardzo interesującym dniu uczniowie wrócili do szkoły, gdzie czekali ciekawi ich wyprawy rodzice. Ta wycieczka na długi czas pozostanie w pamięci dzieci.
Recital Noworoczny dla Lewisa

Dnia 8.01.2013 roku o godz. 17 odbył się w naszej placówce Recital Noworoczny w celu wsparcia dla chłopca z Afryki , któremu nasz szkoła zobowiązała się pomagać w dalszej edukacji. Koncert został zorganizowany przez p. Justynę Siekacz. Natomiast przygotowaniem programu muzycznego zajęła się p. Monika Ryniec. Przy akompaniamencie gitary usłyszeliśmy pastorałki, kolędy oraz piosenki w niezwykłym wykonaniu pani .M. Ryniec i pani J. Siekacz. Przygotowany repertuar był nastrojowo i tematycznie związany z czasem Bożego Narodzenia. W spotkaniu uczestniczyli: Dyrektor szkoły wraz z gronem pedagogicznym , a także rodzice wraz z uczniami. To wydarzenie miało charakter nie tylko charytatywny czy artystyczny, ale także integracyjny. Niebywała atmosfera spowodowała integrację środowisk: uczniowie - nauczyciele - rodzice. Jednak najważniejszym celem naszej akcji było uwrażliwienie na los drugiego człowieka.
Orszak Trzech Króli

Uwieńczeniem I Ogólnopolskiego Konkursu Edukacyjnego pt. „Trzej Królowie w tradycji i w oczach współczesnych” był uroczysty pochód orszaku, który odbył się 6 stycznia 2013 roku w dniu Objawienia Pańskiego. Pochód wyruszył sprzed Urzędu Miasta Włocławek, następnie kierował się ulicą Chopina, 3 Maja przez Plac Wolności oraz ulicą Brzeską do Katedry Włocławskiej. Dyrektor Punktu Przedszkolnego, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum SPSK w Modzerowie pani Teresa Nowacka wraz z uczniami reprezentowała naszą placówkę, jadąc karetą ulicami miasta do Katedry Włocławskiej. Jako pierwsi przed zgromadzonymi uczestnikami orszaku wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej SPSK im. bł. Jana Pawła II, którzy zaprezentowali montaż słowno-muzyczny ukazujący rolę Anioła jako opiekuna Trzech Króli oraz laureat konkursu recytatorskiego, uczeń Gimnazjum w ZSK im. ks. Jana Długosza Konrad Weber. Zgromadzeni podczas pochodu, śpiewając kolędy, weszli do Włocławskiej Katedry, by oddać pokłon Dzieciątku Jezus i uczestniczyć w Eucharystii pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Alojzego Meringa. Przedstawiciele Szkoły Podstawowej SPSK w Modzerowie podczas Mszy Św. wręczyli korony, które zwyciężyły w konkursie plastycznym, a także dary na ręce Jego Ekscelencji. Zakończeniem tak wyjątkowego dnia było Boże błogosławieństwo biskupa włocławskiego.
Szkolenie formacyjno-zawodowe Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich W Modzerowie

W dniu 5 stycznia 2013 w ramach systematycznych szkoleń formacyjno-zawodowych dla dyrektorów i nauczycieli szkół Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, odbyło się spotkanie ze znanym publicystą programów radiowych i telewizyjnych p. Janem Pospieszalskim. Celem Wyjazdowej Rady Szkoleniowej, była integracja nauczycieli z sześciu diecezji: gnieźnieńskiej, bydgoskiej, toruńskiej, warmińskiej, elbląskiej i włocławskiej. Szkolenie rozpoczęło się w Sanktuarium Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki przy włocławskiej Tamie, gdzie kustoszami są ojcowie Pocieszyciele z Getsemani. Program szkolenia obejmował Mszę świętą koncelebrowaną przez Prowincjała Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani o. Świerada Pettke CCG, oraz Proboszcza Parafii pw. MB Fatimskiej o. Kamila Kraciuka CCG oraz ks. wikariusza Parafii Górzno. Ojciec Prowincjał koncentrował swoją wypowiedź wokół umiejętnego wykorzystania daru od Boga - jakim jest czas. Czas ofiarowany Bogu, nie jest czasem straconym. Osobowe spotkanie z Bogiem porządkuje hierarchię wartości i wszystko ustawia na właściwym sobie miejscu. Kaznodzieja w swoim słowie podkreślił wartość Pisma Świętego i jego codziennej lektury. Czytane Słowo obmywa świeckie myślenie i uzdalnia do myślenia nadprzyrodzonego. Kulminacyjnym czasem formacji po wspólnej Eucharystii była adoracja Najświętszego Sakramentu, przeprowadzona przez ojca Szymona Korytowskiego CCG. Miłość Boga splatała się z pieśnią uwielbienia Jego Dobroci i Miłosierdzia. Część formacyjna zakończyła się litanią do bł. ks. Jerzego Popiełuszki i oddaniem czci przez ucałowanie jego relikwii. Po spektaklu uczniów szkoły w Modzerowie i smacznym obiedzie, część merytoryczną spotkania, przeprowadził redaktor i publicysta pan Jan Pospieszalski. Wykładowca poruszył temat - Wolności. Na podstawie fragmentów filmu pt: „Ćwiczenie na wyobraźnię”, przytoczył liczne świadectwa ludzi Solidarności lat 80 - tych, nie publikowanych i powszechnie nierozpoznawalnych, choć to oni stanowią „czysty i niewinny” ruch społeczny Solidarność. W myśl Andrzeja Myca, jednego z bohaterów Solidarności, pan Jan Pospieszalski przekonywał słuchaczy, że: „Jesteśmy w stanie tyle wolności wywalczyć, ile potrafimy jej sobie wyobrazić. Mówiliśmy głośno o tym, o czym inni ludzie bali się pomyśleć”. Pan redaktor próbował ukazać systemową filozofię negacji Boga, i programową walkę z Bogiem w trzech jego wymiarach: rozmydlanie obiektywnej prawdy, tożsamości moralnej i narodowej. Na podstawie ostatnich wydarzeń na Węgrzech, redaktor podzielił się osobistym świadectwem wiary, w zwycięstwo Dobra nad złem, zarówno w wymiarze osobowym jak i społecznym. Dane świadectwo i wypowiedziane słowa w miejscu formacji nowego pokolenia, w Gimnazjum SPSK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Modzerowie, którego sztandarowych zawołaniem jest „zło Dobrem zwyciężaj”! nabierają szczególnej wymowy w Roku Wiary.
Kolęda Duszpasterska

Dnia 4 stycznia 2013 roku w naszej placówce odbyła się kolęda, którą poprowadził o. Szymon Korytowski. Cała społeczność szkolna odmówiła wspólnie modlitwę na porannym apelu. Następnie kapłan wraz z ministrantami udał się do poszczególnych sal lekcyjnych, gdzie poprzez śpiew kolęd i modlitwę wypraszał potrzebne łaski na rok 2013.


Pierwszy Ogólnopolski Konkurs Edukacyjny pt.: Trzej Królowie w tradycji i w oczach współczesnych „ w Gimnazjum i Szkole Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym i Punkcie Przedszkolnym Stowarzyszenia Przyjaciół Szkól Katolickich w Modzerowie

Dnia 4 stycznia 2013 roku z okazji Święta Trzech Króli, w Szkole Podstawowej z Oddziałem przedszkolnym i Gimnazjum SPSK w Modzerowie, odbył się pierwszy Ogólnopolski Konkurs Edukacyjny pt.„ Trzej Królowie w tradycji i w oczach współczesnych”. Tym razem jego piąta edycja objęła swoim zasięgiem nie tylko placówki edukacyjne z regionu kujawsko- pomorskiego, ale również szkoły z całego Kraju. Konkurs dotyczył trzech kategorii: literackiej, plastycznej i muzycznej w następujących grupach wiekowych: klasy I – III szkoły podstawowej, klasy IV – VI szkoły podstawowej oraz klasy I – III gimnazjum. Do udziału w konkursie plastycznym zostali zaproszeni uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z całej Polski. Natomiast do konkursu literackiego i muzycznego zostali zaproszeni uczniowie ze szkół podstawowych z oddziałem przedszkolnym i gimnazjalnych z regionu kujawsko-pomorskiego oraz ze 120 szkół prowadzonych w kraju przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich. Celem konkursu literackiego była promocja poezji i prozy ludowej związanej ze świętem Trzech Króli, kształtowanie kultury żywego słowa oraz rozwijanie i promocja recytatorskich i aktorskich uzdolnień młodzieży. Uczestniczy wykazali się dużymi umiejętnościami. Byli doskonale przygotowani do wystąpienia. Komisja była w następującym składzie: Przewodnicząca - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kruszynie p. Anita Ochmańska-Robaczewska oraz członkowie jury: aktorzy Teatru Ludzi Upartych pan Krzysztof Makaruk oraz pan Adrian Domanowski. Laureatami konkursu literackiego zostali: Kategoria I – III I miejsce Gabriela Jędrzejewska – Szkoła Podstawowa nr 3 im. M. Kopernika w Lipnie II miejsce Kacper Gąsiorowski - Szkoła Podstawowa nr 3 im. M. Kopernika w Lipnie III miejsce Marta Kaczmarek – Szkoła Podstawowa w Kowalu Wyróżnienie Wiktoria Ozarzewska – Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Kruszynie Kategoria IV – VI I miejsce Elżbieta Urbaczewska – Szkoła Podstawowa w Cypriance II miejsce Oliwia Andrzejczyk – Szkoła Podstawowa SPSK w Modzerowie III miejsce Mateusz Masłowski – Szkoła Podstawowa SPSK w Warząchewce Polskiej Kategoria -Gimnazjum I miejsce Konrad Weber – Gimnazjum w ZSK im. ks. Jana Długosza we Włocławku II miejsce Kamila Romianowska – Zespół Placówek Oświatowych w Wielgiem III miejsce Bartosz Durna – Gimnazjum w ZSK im. ks. Jana Długosza we Włocławku Wyróżnienie Joanna Martewicz – Zespół Placówek Oświatowych w Wielgiem Wyróżnienie Oliwia Wilczyńska – Gimnazjum SPSK w Modzerowie Wyróżnienie Michał Michalak – Zespół Szkół Integracyjnych w Kruszynie W tym dniu odbył się także konkurs muzyczny „Pastorałki”, w którym uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne. Występy młodych artystów oceniała komisja w składzie: o. Kamil Kraciuk CCG – proboszcz parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku, ks. Sławomir Deręgowski oraz p. Marian Szczepański- dyrygent i założyciel kilku włocławskich chórów . Laureatami konkursu zostali: I kategoria wiekowa- Przedszkole: 1 nagroda Marta i Krzysztof Majchrzak Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Kruszynie Opiekun – Iwona Kanarek 2 nagroda Alicja Ratajczyk Punkt Przedszkolny SPSK w Modzerowie Opiekun- Arletta Kucharska II kategoria wiekowa-klasy I-III: 1 nagroda: Zespół taneczny z solistami –Oliwią Czerwińską, Samantą Kamińską, Wiktorią Zielińską, Martą Kaczmarek Szkoła Podstawowa im Kazimierza Wielkiego w Kowalu Opiekun – Janina Czerniak 2.nagroda: Adrian Bryszewski Szkoła Podstawowa w Wielgiem Opiekun – Krzysztof Zieliński 2. nagroda Julia Rawska Szkoła w Cypriance Opiekun- Róża Jaworska 3. nagroda Zespół „Śnieżynki” Julia Kwiatkowska, Wiktoria Kujawa, Julita Lewandowska Szkoła Podstawowa im J. Korczaka w Choceniu Opiekun- Katarzyna Kurkiewicz- Błaszczyk 3. nagroda Alicja Deicka Zespół Placówek Oświatowych im Janka Bytnara w Lubieniu Kujawskim Opiekun s. Bożena Flisikowska III kategoria wiekowa-klasy IV-VI: 1. Nagroda Paulina Szwajkowska Szkoła Podstawowa im J. Korczaka w Choceniu Opiekun Katarzyna Kurkiewicz- Błaszczyk 1. Nagroda Ewelina Kozłowska Szkoła Podstawowa nr 11 we Włocławku Opiekun Sylwia Zarzycka 2. Nagroda Wiktoria Kaczyńska Szkoła Podstawowa nr 20 we Włocławku Opiekun Katarzyna Kwiatkowska 2. Nagroda Oliwia Andrzejczyk, Marcelina Szczepańska, Arletta Górczyńska, Antonina Ratajczyk Szkoła Podstawowa SPSK w Modzerowie Opiekun Justyna Siekacz 3. Nagroda Agata Markowska Szkoła Podstawowa w Wielgiem Opiekun Krzysztof Zieliński 3. Nagroda Antonina Ratajczyk Szkoła Podstawowa SPSK w Modzerowie Wyróżnienie – Kaja Sosnowska Zespół Placówek Oświatowych im Janka Bytnara w Lubieniu Kujawskim IV kategoria wiekowa -klasy I-III Gimnazjum: 1. Nagroda Maja Kaczyńska Gimnazjum nr 7 we Włocławku Opiekun Iwona Grzelczak 2. Nagroda Aleksandra Betlińska i Michał Michalak Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Kruszynie Opiekun Agata Pacholska 3. Nagroda Oliwia Wilczyńska Gimnazjum SPSK w Modzerowie Opiekun Justyna Siekacz W dniu 4 stycznia 2013 roku miało miejsce również wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego „Korona Trzech Króli”. Zgodnie z regulaminem rozstrzygnięcie konkursu plastycznego odbyło się dnia 20 grudnia 2012 roku. Celem konkursu było wspieranie rozwoju twórczości dzieci oraz promowanie młodych talentów. Uczestnik miał możliwość złożyć jedną pracę w kategorii korona Trzech Króli wykonaną dowolną techniką plastyczną (praca przestrzenna). Prace młodych artystów oceniali: przewodniczący - mgr Jerzy Jabczyński – nauczyciel rzeźby oraz sztuki stosowanej w Prywatnej Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych we Włocławku oraz członkowie jury: mgr Magdalena Bezat-Majeranowska- pedagog przedmiotów artystycznych w Szkole Sztuk Pięknych we Włocławku i mgr Magdalena Kaczmarek- pedagog przedmiotów artystycznych w Szkole Podstawowej SPSK w Modzerowie. Po dokonaniu analizy wszystkich prac przyznano następujące nagrody: I kategoria wiekowa- klasy I-III: 1.Nagroda Gabriela Banaś lat 8 Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi Im. Polskich Noblistów SP Kruszyn Nauczyciel: Ewelina Wesołowska 2.Nagroda Franciszek Piotrowski lat 7 Szkoła Podstawowa Kowal Nauczyciel:Janina Czarniak 3.Nagroda Jakub Gryczewski lat 9 Publiczna Szkoła Podstawowa im.Orła Białego w Cyprianie Gm.Fabianki Nauczyciel: Róża Jaworska Wyróżnienie: Aleksandra Kępińska lat 8 SP Wielgie Nauczyciel: Agata Lipska II kategoria wiekowa- klasy IV-VI 1.Nagroda: Jakub Buchner lat12 SPSK w Modzerowie 2.Nagroda: Marcelina Szczepańska lat 12 SPSK w Mdzerowie 3.Nagroda Klaudia Kowalska lat11 SPSK w Modzerowie III kategoria wiekowa- klasy I-III gimnazjum 1.Nagroda Katarzyna Laskowska lat15 Publiczne Gimnazjum im. H.Sienkiewicza w Wielgiem Nauczyciel:Agata Lipska 2.Nagroda Natalii Jaroszewska lat13 ZSK im. ks Jana Długosza Nauczyciel: Bożena Sobierajska 3.Nagroda: Mateusz Przybyszewski lat 14 SPSK w Modzerowie O godzinie 14.00 nastąpiła uroczysta inauguracja Konkursu Trzech Króli. Zebrani goście, przedstawiciele honorowego patronatu uroczystości, sponsorzy, uczestnicy konkursu wraz z opiekunami oraz gospodarze konkursu, obejrzeli spektakl okolicznościowy zaprezentowany przez uczniów z klasy V i VI Szkoły Podstawowej SPSK w Modzerowie przygotowany przez nauczycieli: p. Anię Celmer, p. Arlettę Kucharską oraz p. Justyną Siekacz. Zebrani widzowie gromkimi brawami podziękowali małym artystom za przybliżenie Tajemnicy Objawienia Pańskiego. Następnie dyrektor Wspólnoty Szkół SPSK Pani Teresa Nowacka serdecznie podziękowała za objęcie honorowego patronatu nad konkursem: Jego Ekscelencji Ordynariuszowi Diecezji Włocławskiej ks. bp Wiesławowi Meringowi, Prezesowi Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkół Katolickich Pani Violecie Błasiak, Prowincjałowi Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani o. Świeradzie Pettke, Marszałkowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego Panu Piotrowi Całbeckiemu, Wojewodzie Kujawsko-Pomorskiemu Pani Ewie Mes, Kuratorowi Oświaty w Bydgoszczy Pani Annie Łukaszewskiej, Staroście Powiatu Włocławskiego Panu Kazimierzowi Kaca, Wójtowi Gminy Włocławek Pani Ewie Braszkiewicz, -mediom: Przewodnikowi Katolickiemu, Gazecie Pomorskiej, Telewizji Kujawy, Telewizji CW 24, Portalowi internetowemu –www.q4.pl, Portalowi internetowemu – wloclawek.pl, radiu HIT Włocławek, radiu GRA Włocławek, gazecie Tu i Teraz. - Fundatorom nagród rzeczowych i sponsorom konkursu i uroczystości: Prezesowi Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkół Katolickich Pani Violecie Błasiak, Prowincjałowi Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani o. Świeradzie Pettke oraz Proboszczowi Parafii MB. Fatimskiej o. Kamilowi Kraciuk, Proboszczowi Parafii św. Stanisława ks. Sławomirowi Deręgowskiemu, Wojewodzie Kujawsko-Pomorskiemu Pani Ewie Mes, Staroście Powiatu Włocławskiego Panu Kazimierzowi Kaca, Wójtowi Gminy Włocławek Pani Ewie Braszkiewicz, Solidarność Panu Wojciechowi Jaranowskiemu, Nadleśnictwu Gostynińsko - Włocławskiego Parku Krajobrazowego Panu Włodzimierzowi Panfil, Państwu Piotrowi i Krystynie Ryniec, oraz Alicji Zawalskiej. Ufundowane nagrody podniosły rangę konkursu, stanowiły motywację dla uczestników, a przede wszystkim stały się powodem radości i satysfakcji zwycięzców. Podczas posiłku, przygotowanego przez Jadłodajnię św. Antoniego dla uczestników konkursu, został w wybrany tradycyjnie „Król i Królowa”, którzy złożyli swym poddanym noworoczne życzenia. Uwieńczeniem I ogólnopolskiego Konkursu Edukacyjnego pt.;” Trzej Królowie w tradycji i w oczach współczesnych było wręczenie zwycięskich trzech koron Dzieciątku Jezus w Katedrze włocławskiej na ręce ks. bp Wiesława Meringa oraz prezentacja kolęd i poezji laureatów konkursu podczas włocławskiego Orszaku Trzech Króli. Uświetnieniem Orszaku włocławskiego podczas Uroczystości Trzech Króli był tryumfalny przejazd Króli z Modzerowa karocą podstawioną przez Prezesa Firmy Rembud Pana Leona Gawrońskiego. Mieszkańcy Włocławka mieli kolejną okazję przyjąć od Mędrców życzenia błogosławionego Nowego Roku. Wszystkim wymienionym i anonimowym Sponsorom Wspólnoty Szkół w Modzerowie Dyrektor Pani Teresa Nowacka serdecznie dziękuje.
Wigilia

Dnia 21 grudnia 2012 roku cała społeczność szkolna uczestniczyła w uroczystej Wigilii. Spotkanie rozpoczęło się od obejrzenia Jasełek w wykonaniu uczniów z klasy V i VI. Przygotowaniem wystąpienia zajęły się p. A. Celmer i p. A. Kucharska. O piękną oprawę muzyczną zadbała p. J. Siekacz. Publiczność gromkimi brawami doceniła ciekawy i wyjątkowy przekaz treści Bożonarodzeniowych w wykonaniu uczniów. W dalszej części uroczystości odbyła się Msza św. pod przewodnictwem proboszcza Parafii im M.B Fatimskiej o. Kamila Kraciuka. Po zakończeniu Mszy św. odbyło się przeniesienie Dzieciątka Jezus do żłobka. Następnie wszyscy udali się do Sali, która została specjalnie udekorowana aby nadać tej uroczystości świąteczny, wyjątkowy klimat. Nasz katecheta o. Szymon Korytowski pobłogosławił pokarmy i przeczytał fragment Pisma Świętego mówiący o narodzeniu Jezusa Chrystusa. Po wysłuchaniu Ewangelii p. Dyrektor złożyła świąteczne życzenia dla całej społeczności szkolnej. Zgromadzeni w auli przy akompaniamencie kolęd podzielili się opłatkiem i spożywali dania wigilijne przygotowane przez rodziców oraz nauczycieli. Podczas tego spotkania nie mogło zabraknąć obecności św. Mikołaja, który rozweselił dzieci przynosząc paczki ze słodką niespodziankę. Zanim zostały wręczone prezenty św. Mikołaj usłyszał kolędy i wiersze w wykonaniu uczniów, którzy chętnie prezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Podczas tej uroczystości każdy mógł poczuć atmosferę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU

W KONKURSIE EDUKACYJNYM

„TRZEJ KRÓLOWIE W TRADYCJI

I W OCZACH WSPÓŁCZESNYCH’”


Pobierz Regulamin Konkursu

Wycieczka do Teatru Dramatycznego im. Jana Szeniawskiego w Płocku

Dnia 18.12.2012 roku dzieci z przedszkola oraz z klas I-IV wybrały się na wycieczkę do Teatru Dramatycznego w Płocku. Opiekunami dzieci podczas wycieczki byli wychowawcy klas oraz rodzice. Podróż do Płocka odbyła się po godz. 9, gdzie udaliśmy się na przedstawienie „Piękna księżniczka”. W spektaklu zagrali znakomici aktorzy, którzy postarali się o to, aby spektakl był nie tylko ciekawy, ale i pouczający. Uczniowie mieli okazje zobaczyć prawdziwy teatr, scenę, kurtynę, widownię, a także być aktywnymi odbiorcami sztuki teatralnej.
Rekolekcje adwentowe

W dniach od 5 do 7 grudnia 2012 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w rekolekcjach adwentowych, które zostały przygotowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich, a poprowadzone przez nauczycieli naszej placówki.. W czasie tegorocznych rekolekcji adwentowych pochyliliśmy się nad tematami „Kochać Maryję jak Pan Jezus”, Przyjąć Maryję, jako moją Matkę” oraz „Być posłusznym Maryi tak jak Pan Jezus”. Pierwszego dnia celem było ukazanie Pana Jezusa jako syna Maryi, a także uświadomienie, że Maryja jest naszą Mamą z woli umierającego Pana Jezusa. Ponadto kolejnym zadaniem było poznanie tajemnicy Mary- jej imienia, po obejrzeniu filmu „Lourdes. Po rozważaniach z nauczycielami dzieci dowiedziały się, że Pan Jezus pragnie dać każdemu z nas Maryję, jako Matkę i chce byśmy ją kochali. Uczniowie obejrzeli film „Lourdes”. Dzięki temu poznali tajemnicę Mary, jej imienia: „Niepokalane poczęcie”. Celem kolejnego dnia było ukazanie na czym polega przyjęcie Maryi Matki Jezusa jako mojej Matki. Ponadto pokazanie dzieciom, że potrzebujemy łaski , by kochać Maryję jak Pan Jezus. Dzieci tego dnia uświadomiły sobie, że potrzebują łaski, aby kochać Maryję, aby zwracać się do Niej z ufnością, a przede wszystkim aby nawiązać takie relacje jakie istniały pomiędzy Nią, a Jezusem. Ponadto uczniowie zrozumieli, że powinniśmy nauczyć się dostrzegać wskazówki, które daje nam Maryja, abyśmy mogli z większą łatwością pokonywać różne trudności oraz rozterki. W dostrzeganiu tych drogowskazów będzie nam łatwiej jeśli będziemy naśladować Jezusa, który we wszystkim był posłuszny swojej Matce. Celem ostatniego dnia było zrozumienie, prośby Jezusa, który oczekuje od nas, że pomożemy Maryi w prowadzeniu ludzi do zbawienia. Uczniowie dowiedzieli się, że Maryja pragnie doprowadzić każdego człowieka do zbawienia. Powinniśmy przez swoją postawę i wiarę pomagać Maryi, a tym samym wypełniać prośbę Jezusa. Ponadto tego dnia rekolekcji wszystkie klasy z pomocą nauczycieli dzieliły się swoimi rozważaniami dotyczącymi poruszanych tematów. Po posumowaniu zamyśleń rekolekcyjnych nastąpiło rozważanie tajemnic różańcowych połączone z odmawianiem różańca przez poszczególne klasy przed Najświętszym Sakramentem. W trakcie Eucharystycznej Adoracji można było skorzystać także z Sakramentu Spowiedzi, aby z czystym sercem uczestniczyć we Mszy świętej, która została odprawiona pod przewodnictwem o. Szymona Korytowskiego w intencji Stowarzyszenia Przyjaciół Szkól Katolickich 21 rocznicę działalności, za cała wspólnotę szkolną, Jej Przyjaciół oraz Sponsorów.
Turniej mikołajkowy

Dnia 3 grudnia cała społeczność szkolna uczciła imieniny św. Mikołaja. Tego dnia odbył się Mikołajkowy Turniej Sportowy, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Zaplanowaniem imprezy integracyjnej zajęła się p. K. Sicińska. Zabawę rozpoczęły dzieci z oddziału przedszkolnego oraz z klas I-III. Uczniowie wzięli udział w konkurencjach m.in. takich jak: tor przeszkód oraz gra drużynowa „zbijak”. Turniej sportowy poprowadziła p. Milena Kosztowna. Nad opieką i bezpieczeństwem dzieci czuwały również p. Arletta Kucharska, A. Brzezińska oraz M. Koprowska. Dla starszych uczniów również zostały przygotowane konkurencje sportowe, m.in. tor przeszkód oraz gra w piłkę nożną. Dużym zainteresowaniem była „Zabawa w krzesła”, która wymagała odwagi i sprytu. Podczas tego spotkania dla uczniów nie była najważniejsza rywalizacja sportowa, ale wspólna zabawa, w której dzieci z radością uczestniczyły. Na zakończenie odbyło się wręczenie dyplomów dla każdej klas za wzięcie udziału w Turnieju mikołajkowym. Ponadto dla każdego ucznia p. Dyrektor przygotowała drobne upominki, m.in. plan lekcji, breloczki oraz słodycze. Natomiast dzieci, które wykazały się najlepszymi umiejętnościami sportowymi otrzymały dodatkowe wyróżnienie w postaci dyplomu oraz drobnych upominków, m.in. płyty z bajkami, koszulki sportowe oraz słodycze. Dużą niespodzianką dla uczniów były odwiedziny proboszcza Parafii im M.B Fatimskiej o. Kamila Kraciuka CCG, który podarował dzieciom paczki z czekoladowymi mikołajami.
Egzamin na kartę motorowerową

Dnia 24.11.2012r. uczniowie z drugiej klasy Gimnazjum uczestniczyli w egzaminie na kartę motorowerową. Egzaminatorem była Pani Joanna Buczyńska. Do egzaminu przystąpiło 5 uczniów: Norbert Sadowski, Patryk Wilczyński, Błażej Nowakowski, Mateusz Przybyszewski, Oliwia Wilczyńska. Pierwsza część egzaminu dotyczyła teorii przepisów ruchu drogowego, natomiast w drugiej części uczniowie w praktyce musieli zademonstrować swoje umiejętności, m.in.: prawidłowego włączania się do ruchu, skrętu w lewo i w prawo oraz jazdy po „ósemce”. Wszystkim uczestnikom udało się zaliczyć egzamin pozytywnie. Serdecznie gratulujemy!
Andrzejki

Dnia 29.11.2012r. uczniowie z niecierpliwością oczekiwali na rozpoczęcie imprezy integracyjnej z okazji „Andrzejek”. Zaplanowaniem całej uroczystości zajęła się p. Małgorzata Wiśniewska. Pięknie udekorowana sala zrobiła ogromne wrażenie na dzieciach. Przyczynili się do tego wychowawcy klas, którzy postarali się zadbać o najmniejszy szczegół wystroju sali. Od godz. 9.30 zabawę rozpoczęły najmłodsze dzieci: oddział przedszkolny, klasa: I, II, III. Na początek dzieci rozruszały się przy wspólnej gimnastyce. Bardzo chętnie ćwiczyły i śpiewały wcześniej poznane piosenki. Brały również udział w konkurencjach wychowawczych. Dzieci dowiedziały się, że szacunek to grzeczność połączona z troską o uczucia i dobro drugiej osoby. Odbyły się także zabawy, które wymagały sprytu i odpowiedzialności. Tak urozmaicone konkurencje spowodowały duże zainteresowanie wśród dzieci, które chętnie włączały się do wspólnej zabawy. Uczniowie starsi rozpoczęli zabawę o godz. 12. Okazało się, że najciekawszą wspólną zabawą był taniec, uczniowie chętnie demonstrowali swoje umiejętności taneczne. Ponadto brali udział w różnych konkurencjach, m.in.: rozgrywki sportowe. Świętowanie „Andrzejek” w naszej szkole było wspaniałą okazją do wspólnej zabawy, a jednocześnie nauką szacunku dla tradycji.
Misje Święte

W dniach od 5 do 8 listopada odbywały się w naszej szkole spotkania misyjne prowadzone przez Ojców Redemptorystów z Torunia. Pierwszego dnia cała społeczność szkolna uczestniczyła w spotkaniu z Ojcem Marcinem Gackiem, który powiedział kilka słów o zgromadzeniu Redemptorystów. Uczniowie przede wszystkim dowiedzieli się, że głównym celem tego zgromadzenia jest niesienie pomocy religijnej ludziom ubogim duchowo i materialnie. Dla ciekawostki Ojciec Marcin opisał jak wygląda jego habit. Podczas tego spotkania uczniowie dzielili się swoimi przemyśleniami na temat obecności Boga w ich życiu. Kiedy najczęściej o Nim myślimy, co mu zawdzięczamy. Ponadto wszyscy wspólnie próbowali podawać skojarzenia na temat Kościoła. Zastanawiali się dlaczego to miejsce jest dla nas tak ważne. Ojciec Marcin podsumowując wszystkie rozważania powiedział, że powinniśmy częściej rozmawiać z Bogiem i doceniać nawet te najdrobniejsze rzeczy, które od Niego otrzymujemy. Na kolejnym spotkaniu uczniowie poznali Ojca Wojciecha Bieszke, który chciał dowiedzieć się od uczniów jak według nich wygląda prawdziwy chrześcijanin. Uczniowie chętnie włączali się w rozmowę i podawali wiele interesujących przykładów. Wspólnie ustalono, że najważniejszą cechą prawdziwego chrześcijanina jest miłość do bliźniego. W ostatnim spotkaniu misyjnym odbyła się w naszej szkole Adoracja Najświętszego Sakramentu podczas, której cała społeczność szkolna odmówiła różaniec. W trakcie adoracji można było skorzystać z sakramentu spowiedzi.. Następnie odbyła się Msza św. której przewodniczył o. Marcin. O oprawę muzyczną zadbał nasz katecheta o. Szymon Korytowski. Na zakończenie uroczystości uczniowie w ramach podziękowań za możliwość uczestniczenia w spotkaniach misyjnych przygotowali serduszka, które zostały pięknie przyozdobione. Ponadto Ojciec Marcin otrzymał kwiaty od P. Dyrektor, grona pedagogicznego i pracowników szkoły.
28. Rocznica męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

W czwartek 18 października 2012 roku w Sanktuarium przy ul. Płockiej odbyły się obchody upamiętniające 28. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystość rozpoczęła się na włocławskiej tamie. Przybyłe delegacje złożyły wieńce pod Krzyżem, nie zabrakło też wieńca od Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, które dziękowało bł. ks Jerzemu za opiekę i orędownictwo w niebie. Delegacja naszej szkoły złożyła kwiaty i znicze pod pomnikiem, zaś poczet sztandarowy Gimnazjum SPSK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki dumnie reprezentował naszą placówkę pośród licznych sztandarów szkół i zakładów pracy z Włocławka i okolic. Po przemówieniach wszyscy zebrani uczestniczyli we wspólnej modlitwie, której przewodniczył biskup ordynariusz i Wiesław Mering wraz z biskupami sufraganami i licznie zgromadzonymi kapłanami. Następnie odbyła się procesja różańcowa z relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zgromadzeni na uroczystości przeszli przez Tamę, aż do Sanktuarium bł. ks Jerzego, gdzie mogli wysłuchać programu artystycznego w wykonaniu uczniów naszej szkoły, a także uczniów Gimnazjum nr 2. Przed wejściem do sanktuarium została odsłonięta tablica upamiętniająca ofiary tragedii smoleńskiej. Szczególnie wspomniano sekretarza stanu w kancelarii Prezydenta RP Pawła Wypycha i dyrektora gabinetu szefa kancelarii Prezydenta RP Katarzyny Doraczyńskiej, którzy w imieniu ówczesnego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego uczestniczyli w obchodach 25. rocznicy śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Uroczystość zakończyła się Mszą św. koncelebrowaną przez biskupa włocławskiego Wiesława Meringa, zaproszonych biskupów, kapłanów w obecności sióstr zakonnych, parlamentarzystów, prezydenta m. Włocławka, różnych osobistości z Włocławka oraz ościennych miast.
Pasowanie na przedszkolaka

W czwartek 11.10.2012 roku odbyło się uroczyste przyjęcie maluchów do nowo otwartego Punktu Przedszkolnego w Modzerowie. Przedszkolaki z uśmiechem na twarzy wmaszerowali do pięknie udekorowanej sali, aby razem z rodzicami przeżywać ten wyjątkowy dzień. Na początku uroczystości odbyło się serdeczne powitanie wszystkich gości przez p. Dyrektor Teresę Nowacką oraz wychowawcę p. A. Kucharską.. W dalszej części spotkania odbyła się prezentacja wierszy i piosenek przez przedszkolaków. Maluchy dzielnie radziły sobie podczas śpiewania i recytowania wierszy. O piękną oprawę muzyczną zadbała p. Justyna Siekacz, która postarała się o jak najlepsze przygotowanie dzieci do występu. Po części artystycznej nastąpiło ślubowanie na przedszkolaka. Po złożeniu ślubowania p. Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na przedszkolaka dotykając ołówkiem ramion dzieci. Na koniec spotkania p. Dyrektor wraz z p. A. Kucharską wręczyły przedszkolakom piękne pamiątkę tej uroczystości. W ostatniej części spotkania niespodzianką dla maluchów był poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Pasowanie na ucznia

Dnia 9 .10.2012 roku w Szkole Podstawowej SPSK im. bł. Jana Pawła II w Modzerowie uczniowie klas pierwszych po raz pierwszy złożyli ślubowanie na sztandar szkolny w obecności rodziców i swych nauczycieli. O godz. 10 uczniowie ubrani w świąteczne stroje galowe dumnie weszli do sali, która została piękne udekorowana przez wychowawcę klasy . Spotkanie rozpoczęło się od przywitania wszystkich gości przez wychowawcę klasy p. M. Koprowską. Po wspólnie odmówionej modlitwie wszystkich gości ciepło powitała Dyrektor Szkoły p. T. Nowacka. Po przemówieniach nastąpiło odśpiewanie hymnu państwowego i szkolnego. Dzieci z cierpliwością czekały na moment rozpoczęcia części artystycznej. Jako pierwsi wystąpili uczniowie klasy trzeciej, którzy w swoich wierszach chcieli przekazać młodszym kolegom i koleżankom jak ważna jest dla nich szkoła, nauka, a także odpowiednie wychowanie. Po burzy oklasków nadszedł moment wystąpienia klasy pierwszej. W kolorowych biretach pierwszacy dumnie prezentowali swoje wiersze i piosenki, których treści nawiązywały nie tylko do obowiązków szkolnych, ale także do tego, że w szkole czeka ich wspólna zabawa i dużo ciekawych doświadczeń. Po zakończonej części artystycznej wychowawca klasy zwrócił się do p. Dyrektor o przyjęcie uczniów do społeczności szkolnej. Zapanowała niezwykle podniosła atmosfera. Uczniowie klasy pierwszej przed pocztem sztandarowym ślubowali między innymi: kochać Boga i ojczyznę, być dobrym i uczciwym, a także dbać o dobre oceny i wychowanie. Po złożeniu ślubowania p. Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania kandydatów do pierwszej klasy, włączając uroczyście pierwszaków w poczet uczniów Szkoły Podstawowej SPSK w Modzerowie. Osobiści każdy z uczniów z powagą uczestniczył w akcie pasowania na ucznia. Na koniec uroczystości p. M. Koprowska wraz z p. Dyrektor T. Nowacką wręczyły szczęśliwym pierwszakom piękne dyplomy i drobne upominki. Rodzice z dumą patrzyli na swoje pociechy, nie kryjąc wzruszenia, które wówczas im towarzyszyło. Po zakończonej uroczystości rodzice przygotowali słodki poczęstunek. P. Dyrektor podziękowała rodzicom za przyjecie zaproszenia, przybycie oraz za pomoc w przygotowaniu uroczystości. Wyrazy uznania skierowała również dla p. M. Koprowskiej – wychowawczyni, za trud włożony w przygotowania do tak ważnej chwili w życiu uczniów pierwszej klasy. Ten radosny dzień przepełniony emocjami zapewne długo pozostanie w pamięci uczniom klasy pierwszej i ich najbliższym.
Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 12. 10 .2012 roku w Punkcie Przedszkolnym, Szkole Podstawowej oraz Gimnazjum SPSK w Modzerowie odbyła się uroczystość z Okazji Dnia Edukacji Narodowej. Z okazji tego święta w ramach zajęć wychowawczych odbyła się w naszej szkole Adoracją Najświętszego Sakramentu, podczas, której cała społeczność szkolna odmówiła różaniec. W trakcie adoracji można było skorzystać z sakramentu spowiedzi, aby z pokojem w sercu uczestniczyć w Eucharystii. Następnie odbyła się Msza św. dziękczynna której przewodniczył o. Tymoteusz. M. Górecki w intencji Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, wszystkich nauczycieli żywych i zmarłych jak też tych, którzy pracowali w naszej szkole na przestrzeni lat 81. Następnie odbyła się uroczysta akademia, w której wystąpili uczniowie pod kierunkiem p. J. Buczyńskiej oraz p. J. Siekacz, która zadbała o piękną oprawę muzyczną. Uczniowie ubrani w odświętnych strojach galowych wspaniale prezentowali wiersze i piosenki, tym samym dziękując nauczycielom i pracownikom szkoły za poświęcenie i cierpliwość w wykonywaniu swojej pracy. W kolejnej części uroczystości uczniowie wręczyli wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły kwiaty. Niespodzianką spotkania były życzenia i upominki od Rady Rodziców dla p. Dyrektor, nauczycieli, a także pracowników szkoły. Pani Dyrektor serdecznie podziękowała uczniom oraz rodzicom na ręce Przewodniczącego Rady Rodziców panu A.Suskiemu. Złożyła też podziękowanie dla o. Kamila Kraciuka - nauczyciela Parafii, za pomoc i wsparcie dla naszej szkoły. Po części oficjalnej odbyło się integracyjne spotkanie grona pedagogicznego z przedstawicielami rodziców oraz pracowników szkoły.
Dzień Chłopca

26 września 2012 roku z okazji Dnia Chłopca i Mężczyzny odbyła się w naszej szkole impreza integracyjna, która została przygotowana przez p. Małgorzatę Wiśniewską. Głównym celem obchodów tego dnia było świętowanie Dnia Chłopca oraz podkreślenie pozytywnych wzorców godnych naśladowania. Jako pierwsi w zabawach wzięli udział najmłodsi uczniowie naszej szkoły, czyli Punkt Przedszkolny oraz klasy I- III, następnie przyszedł czas na uczniów klas IV – VI i naszych gimnazjalistów. Konkurencje były przygotowane zarówno dla chłopców, jak i dla dziewcząt. Każde poprawnie wykonane zadanie było nagradzane drobnym upominkiem przez nauczyciela prowadzącego daną zabawę. Wśród chłopców największym zainteresowaniem cieszyły się następujące konkurencje: przebieranie lalki w przygotowane wcześniej ubranka, śpiewanie kołysanek, układanie obrazków świętych z pociętych elementów (puzzle), ćwiczenia gimnastyczne wykonywane na czas. Większość z tych konkurencji była oceniana przez nasze dziewczęta. Dla naszych uczennic również były przygotowane na ten dzień specjalne zadania. Dziewczęta najbardziej pochłonęła konkurencja polegająca na przygotowaniu z porcji warzyw oraz owoców sałatek dla chłopców. To właśnie nasi mali mężczyźni wybierali wykonawczynię najsmaczniejszej sałatki. Ten wyjątkowy dzień upłynął w miłej i przyjaznej atmosferze. Nasi chłopcy dostrzegli, że mężczyzna to dobry ojciec troszczący się o swoje dzieci, dobry mąż, który wszelkimi siłami dąży do pielęgnowania zawartego związku oraz dobry pracownik, który jest odpowiedzialny i nie boi się pracy fizycznej.
Akcja „Sprzątanie Świata”

W dniu 14 września 2012 roku dzieci Punktu Przedszkolnego oraz uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Modzerowie uczestniczyli w akcji „Sprzątanie Świata”. Po godzinie 9.00 najmniejsze dzieci z przedszkola oraz klasy nauczania wczesnoszkolnego udały się na boisko szkolne gdzie wraz z wychowawcami zbierały do kosza rzucone papierki na przydzielonym im terenie. Natomiast pozostałe klasy IV-VI oraz gimnazjaliści wyruszyli wraz ze swymi nauczycielami w stronę Józefowa. Celem „wyprawy” było posprzątanie obszarów leśnych wokół jeziora Kaweckie. Uczniowie podobnie jak w ubiegłych latach aktywnie i z entuzjazmem włączyli się w organizowaną przez Nadleśnictw0 „Rybnica” akcję. Każdy z uczniów podczas zbierania śmieci używał rękawic jednorazowych i worków jakie szkoła otrzymała. Zebrano kilkanaście worków odpadów. Po powrocie do szkoły Organizatorzy akcji „Sprzątanie świata” przygotowali smaczne pączki oraz pieczone jabłka przy ognisku. Uczniowie rozkoszując się zapachem pieczonych owoców i słodyczą wypieków ciszyli się ciepłym płomieniem ognia, radosna konwersacją, wspólną obecnością, dzielili się wrażeniami wspólnych poszukiwań. Na zakończenie otrzymali słodycze od Pani Dyrektor.
Szkolenie formacyjno-zawodowe w Modzerowie

Dnia 8 września 2012 roku Nauczyciele oraz Dyrektorzy szkół Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich z Polski Północnej w liczbie 170 osób uczestniczyli w szkoleniu formacyjno-zawodowym w budynku szkolnym przy Szkole Podstawowej, Gimnazjum oraz Punkcie Przedszkolnym Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Modzerowie. W pierwszej części spotkania wszyscy zebrani uczestniczyli w części artystycznej przygotowanej przez panią Justynę Siekacz i uczniów ze Szkoły Podstawowej SPSK w Modzerowie wraz z ich Rodzicami. Pięknie wykonane śpiewy i teksty nawiązywały do męczennika włocławskiej tamy bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Słuchacze dzięki nastrojowych pieśni i głębokich słów mogli oderwać się choć na chwile od trudów podróży i lepiej przygotować do dalszej części formacyjnego spotkania. Po półgodzinnym występie młodych chórzystów z katolickiej szkoły w Modzerowie, nauczyciele wzięli udział we Mszy świętej koncelebrowanej przez Opiekuna Stowarzyszenia ks. Ryszarda Półtoraka, proboszcza tutejszej Parafii MB Fatimskiej o. Kamila Kraciak oraz ks. dr Romana Piwowarczyka.We wstępie Kustosz Parafii przybliżył zebranym postać bł. ks. Jerzego, Jego przesłanie na dziś, sens Jego życia i śmierci oraz dzieło ojców Pocieszycieli jakim jest Sanktuarium bł. ks. Jerzego, budujące się Muzeum Jego Pamięci z wymiarem pielęgnowania wartości jakie warto pielęgnować dla współczesnych, oraz budujący się Dom Pielgrzyma i Kościół. Ojciec Półtorak przybliżył zarys formacyjny tego Roku Szkolnego jakim jest Postać Matki Bożej i Jej rola jaką wyznaczył nam Jezus na Krzyżu i jak to się ma do naszego życia, oraz naszych wychowanków i ich wspólnot rodzinnych w kontekście programu wychowawczego i profilaktycznego w naszych szkołach. Po Mszy św. goście udali się do szkoły w Modzerowie na dalszą część Rady Pedagogicznej. Po krótkiej przerwie na poczęstunek nauczyciele udali się na cykl wykładów prowadzonych przez Ks. dr Romana Piwowarczyka. Zgodnie z rozkładem programu nastąpiła projekcja filmu „Siedem tajemnic” oraz dyskusja na temat całunu Turyńskiego. Uczestnicy forum mogli przybliżyć sobie tajemnice cudownego całunu, zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami nauki, która odkrywa nowe fakty wzmacniające wielowiekową wiarę w prawdziwy znak Jezusa umęczonego i Zmartwychwstałego. Po obiedzie kolejnym punktem programu był: „Kreacjonizm- stanowisko naukowe” Projekcja filmu „Bóg Cudów” – komentarz i dyskusja. W tej części szkolenia formacyjno-zawodowego uczestnicy mieli okazje skonfrontować hipotezę ewolucjonizmu z wiarą w biblijny Akt Stworzenia Świata i jak to się przekłada na nasz punkt widzenia i na całą otaczającą nas rzeczywistość, jak też naszą w niej obecność egzystencjalną. Dzięki przytoczonym faktom, nie można się nie zgodzić faktem ewidentnej Obecności Boga jako Źródło wszelkiego życia w świecie, że w Bogu wszystko ma swój początek, teraźniejszość, przyszłość aż po wieczność. W ostatniej części spotkania nowo zatrudnieni nauczyciele uczestniczyli w szkoleniu BHP. Przed wyjazdem wszyscy goście otrzymali na drogę drożdżówkę czy zapiekankę. Każdy z uczestników mógł skorzystać z bogatej oferty publikacji jakie przygotował prelegent lub dostęp do materiałów przygotowanych konferencji. Po udzielonym błogosławieństwie przez obecnych kapłanów wszyscy udali się w drogę powrotną dzieląc się wrażeniami całego pracowitego dnia.
Inauguracja roku szkolnego 2012/2013

W dniu 3 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.
O godzinie 9.00 wszyscy zebrani uczestniczyli w Mszy Św., celebrowanej przez o. Świerada Pettke. Następnie Pani Dyrektor Teresa Nowacka serdecznie przywitała zaproszonych gości, nauczycieli, rodziców oraz uczniów Szkoły Podstawowej, Gimnazjum, a także najmłodsze dzieci z przedszkola. Po przemówieniach głos zabrali uczniowie szkoły. Z uśmiechem na twarzy   przywitali     nowy     rok    szkolny    poprzez     zaśpiewanie   piosenek i wyrecytowanie wierszy. Czas lenistwa i wakacyjnych przygód dobiegł końca, jednak uczniowie są gotowi na poznanie nowych wiadomości i doświadczeń, a na pomoc mogą liczyć od naszych pogodnych i uśmiechniętych nauczycieli. Po zakończonej uroczystości uczniowie udali się do odnowionych klas, aby porozmawiać ze swoimi wychowawcami.
Wszystkim uczniom w nowym roku szkolnym życzymy jak najlepszych wyników w nauce, a nauczycielom dużo cierpliwości.
Spotkanie z rodzicami

Dnia 31. 08. 2012 r. o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie z rodzicami uczniów naszych placówek.

                                                                               Serdecznie zapraszamy!
 
 
 
  zdjęcia  
  więcej